לא רק מסבחה - חאן מנולי

הרבה מדברים לאחרונה על המסבחה המשובחת שפליקס רוזנטל התחיל להכין לפני כחודשיים. פליקס נסע, חקר, טעם, ניסה והתנסה (בכל זאת, חומוס זה עניין רציני), ויחד עם בת זוגו המקסימה, חן רוזנהק, וסהר יהב הם פתחו את ״חאן מנולי״ היפואית. כמה שמנות החומוס כאן טעימות, המטבח במקום מציע הרבה מעבר למסבחה.

חאן מנולי – כאן כבר מהתקופה העות'מאנית.jpg

חאן מנולי – כאן כבר מהתקופה העות'מאנית

בביקורי הראשון במקום, לאחר המתנה קצרה בחום המהביל של שוק הפשפשים (אין אפשרות לבצע הזמנת מקום מראש) ביררתי עם פליקס מה פירוש השם חאן מנולי. הוא הסביר מבעד לעיניים מנצנצות וחיוך צנוע (שלרגעים יכול לתעתע לחשוב כי מולך ילד בן 16, ולא גבר שעבד במטבחים המובילים של שאול אברון ואייל שני והיום כבר בעלים של מסעדה) כי מדובר במבנה מהתקופה העות'מאנית ששימש פונדק דרכים, מה שכונה ״חאן״ וכי שם המשפחה של בעלי המבנה היה מנולי.

סלט עדשים קליל ומרענן ליום קיץ מהביל.jpg

סלט עדשים קליל ומרענן ליום קיץ מהביל

הזמנו לנו סלט עדשים שחורות עם גרעיני רימונים, בצל סגול ופטרוזיליה, שתובלו בהרבה לימון (בדיוק כמו שאני אוהבת) והוגשו על יוגורט. זאת היתה התחלה מרעננת. המשכנו עם שני סוגי מסבחה: מסבחת החאן שמוגשת עם זרעי עגבניות, בצל סגול וירוקים חריפים ומסבחה עם במיה חלוטה ועגבניות. הפיתות המוגשות במקום הן פיתות של מאפיית אנג'ל, הכלאה חלומית של פיתה ופוקאצ'ה (כמו אלה שמוגשות במזנון של אייל שני), שעוברות עוד אפייה קלה במקום. אין ספק שמדובר בחומוס איכותי ומרקמו היה טעים מאוד. אבל בביקור הראשון לטעמי היה יותר מידי שמן בכל מסבחה.

מסבחת החאן – מרקם משובח אבל הייתי שמחה לפחות שמן.jpg

מסבחת החאן – מרקם משובח אבל הייתי שמחה לפחות שמן

מסבחת במיה עם הפיתות המושלמות של מאפיית אנג'ל.jpg

מסבחת במיה עם הפיתות המושלמות של מאפיית אנג'ל

בביקורי השני התעמקתי עוד יותר בתפריט והתבהר כי למרות החומוס המצוין (הפעם כמות השמן במסבחה היתה בדיוק כמו שאני אוהבת), יש לחאן מנולי הרבה יותר מה להציע. הפלפל חריף ממולא בבשר טלה קצוץ ועשבי בר היא מנה עם איזון טעמים מושלם לאוהבי החריף, ונראה כי מדובר בסוג המנות שיהפכו לקאלט.

פלפל חריף ממולא טלה – מהמנות שיהפכו לקלאט.jpg

פלפל חריף ממולא טלה – מהמנות שיהפכו לקלאט

בגזרת הדגים, הסרדינים שנכבשו קלות היו נעימים מאוד והמליטות המטוגנות היו תאווה לעיניים ולבטן. אין ספק כי המטבח כאן נותן לחומרי הגלם את הכבוד המגיע להם ולא מבזבז זמנו בתמרונים מיותרים על הצלחת. זה כמובן מחייב לשמור על איכות גבוה של כל המוגש כאן. זה למעשה טיבו של התפריט המתבסס על מה שזמין בשוק / אצל הדייג באותו היום.

סרדינים כבושים – כבוד לחומרי הגלם.jpg

סרדינים כבושים – כבוד לחומרי הגלם

מליטות מטוגנות.jpg

מליטות מטוגנות

כמובן שלא יכולנו לוותר על מסבחה אחת לפחות, והפעם ניסינו את "מסבחת תרנגולות מפורקות עם הרבה עשבים, בצלים ועגבניות" (נראות התפריט ודרך כיתובו לא מאפשרות לשכוח כי פליקס התחנך אצל אייל שני), וזאת היתה לא פחות ממושלמת. כל הטעמים בצלחת החמיאו אחד לשני, ורק העובדה כי מדובר במקום ציבורי בשעות היום, הצליחה להניע אותי מללקק את הצלחת.

מסבחת תרנגולות מפורקות – ללקק את הצלחת.jpg

מסבחת תרנגולות מפורקות – ללקק את הצלחת

טיפ חשוב לביקורכם במקום: נסו להגיע מוקדם. כיוון שגם החומוס וגם מנות אחרות, נוטות להיעלם מהתפריט בזריזות, בגלל הביקוש והטריות. הישיבה כאן נעימה ולא מחייבת, הצוות מקסים ומאיר פנים והפליי ליסט שולח אותך לרגעים לשוק מרוקאי במאה הקודמת. והעלויות הן מהזולות שראיתי במחוזותינו לאחרונה. בחאן מנולי החומוס הוא ממש לא העיקר. בעיני הוא יותר סוג של תוספת. תוספת למנה העיקרית שדי ברור כי בחאן מנולי היא הלב והנשמה של הבעלים.

חאן מנולי – בית אשל 7, יפו (סגור משישי אחר הצהרים עד בוקר ראשון)

// רוית שם טוב

#כוכביתמבקרת #חאןמנולי #מסבחה #ביקורתמסעדות #מסעדותמומלצותבתלאביב

Featured Posts